Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Badania techniczne pojazdów w świetle przepisów
Jednym z ważniejszych obowiązków każdego kierowcy jest wykonywanie regularnych badań technicznych na Stacji Kontroli Pojazdów. Taka wizyta polega na sprawdzeniu kondycji ogumienia, szyb, karoserii oraz układu kierowniczego, hamulcowego, zawieszenia, wydechowego, chłodzenia, a także rozrządu silnika. Dzięki temu kierowca może mieć pewność, że poruszanie się po jezdni jest bezpieczne. Jak wygląda badanie techniczne w świetle przepisów?
Kiedy trzeba wykonać badanie techniczne pojazdu?
Na początek warto podkreślić, że właściciele pojazdów są zobowiązani do regularnego przeprowadzania badań technicznych. Mowa tutaj nie tylko o samochodach osobowych, ale również dostawczych, ciężarowych, motocykli, przyczep czy ciągników rolniczych. Co ważne, przegląd może być przeprowadzony wyłącznie przez uprawnionego diagnostę, dlatego w tym celu należy udać się na Stację Kontroli Pojazdów. Jeżeli chodzi o częstotliwość takich wizyt, to należy się kierować następującymi zasadami:
Przeczytaj również: Przeglądy rejestracyjne samochodów w świetle przepisów
w przypadku samochodów osobowych i motocykli udać się na pierwszy przegląd przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat, a w przypadku aut starszych niż 5 lat corocznie,
Przeczytaj również: Jak często trzeba robić przegląd okresowy?
w przypadku ciągników rolniczych udać się na pierwsze badanie przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji, a następnie wykonywać badania co dwa lata,
w przypadku przyczep samochodowych i rolniczych wykonywać przeglądy tak często, jak w przypadku pojazdów, do których są przystosowane,
w przypadku taksówek, aut do nauki jazdy i pojazdów zasilanych gazem wykonywać przegląd corocznie.
Co jeszcze warto wiedzieć na temat przepisów związanych z przeglądem?
Wiemy już, z jakich czynności składa się badanie techniczne i jak często należy je wykonywać. Dla wielu kierowców istotne są również konsekwencje wynikające z zaniechania tego obowiązku. O to, czego się wówczas spodziewać, zapytaliśmy specjalistę z serwisu samochodowego Celmer w Toruniu, który wyjaśnił:
- W 2022 roku zmieniły się zasady dotyczące kar za jazdę bez ważnego przeglądu rejestracyjnego. Wysokość mandatu jest obecnie znacznie wyższa niż wcześniej i wynosi co najmniej 1500 złotych, a kierowca otrzymuje 1 punkt karny. Ponadto poruszanie się samochodem niedopuszczonym do ruchu może też skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego a to skutkuje wezwaniem pomocy drogowej, co wiąże się z kolejnymi kosztami. Jednak przede wszystkim należy zwracać uwagę na bezpieczeństwo. Przegląd techniczny trwa niecałą godzinę, a dzięki niemu kierowca może mieć pewność, że poruszanie się pojazdem jest w pełni bezpieczne i żadne elementy nie wymagają naprawy czy wymiany.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana