Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym grozi zaniedbanie terminowej wymiany filtra cząstek stałych?
Filtr cząstek stałych to niewielki element układu wydechowego, który spełnia bardzo istotną funkcję. Znajduje się za katalizatorem i przyjmuje kształt puszki. Montaż takiego elementu jest praktykowany we wszystkich samochodach napędzanych silnikiem diesla, a także w pojazdach benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Do jakich konsekwencji prowadzi zaniedbanie filtra DPF?
Za co odpowiada filtr cząstek stałych?
FIltr DPF, czyli filtr cząstek stałych jest montowany w układach wydechowych samochodów z silnikiem Diesla lub nieco rzadziej — w autach zasilanych benzyną. Jest on zamknięty w metalowej puszcze podłączonej do wydechu. Wewnątrz znajduje się porowata struktura wykonana najczęściej z ceramiki lub metalu. Dzięki takiej konstrukcji cząstki stałe będące wynikiem spalania osadzają się na chropowatych ściankach. W zależności od modelu, skuteczność filtra oscyluje od 85 do nawet 100%.
Filtr DPF ma za zadanie zmniejszać ilość zanieczyszczeń powstających podczas jazdy samochodem. Oczyszcza gazy spalinowe z cząstek stałych, czyli z mieszaniny sadzy, rozpuszczonej frakcji organicznej oraz niespalonych węglowodorów. Zakumulowane związki chemiczne powinny zostać spalone w czasie jazdy samochodem. Często jednak staje się to nie możliwe, ze względu na zbyt małą temperaturę podczas jazdy po mieście. Jeśli nie się w zwyczaju podróżowania przez długi czas, przy stałej wysokiej prędkości i jednakowych obrotach — konieczne może okazać się przeprowadzenieregeneracji filtra DPF.
Skutki zaniedbania filtra cząstek stałych
W momencie zapchania filtra cząstek stałych zazwyczaj pojawiają się zaburzenia w pracy samochodu. Do najczęstszych z nich należą:
wahania obrotów,
utrata mocy,
dławienie i przechodzenie w stan awaryjny.
Jeśli w aucie pojawiają się komunikaty błędów odnośnie filtra lub zapala się związana z nim kontrolka, konieczne jest sprawdzenie przyczyn problemu. Długotrwałe zapchane filtra DPF prowadzi do jego trwałego uszkodzenia i powoduje konieczność wymiany tego elementu. Aby uniknąć kosztownych napraw, najlepiej regularnie weryfikować stan filtra, i w razie potrzeby przeprowadzić jego regenerację, np. w Regeneracja DPF i FAP. Takie rozwiązanie pozwoli na efektywne działanie całego układu wydechowego, co zapewni optymalne warunki do jazdy.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana