Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Czym jest blacharstwo?
Blacharstwo zalicza się do rzemiosła, które składa się z produkcji i naprawy artykułów z blachy. Dzięki niej można blachą pokrywać dachy. Dzisiaj jednak jest przede wszystkim łączone z blacharstwem samochodowym, a więc naprawą karoserii pojazdów, która jest uszkodzona. Blacharz lakiernik dokładnie się zajmie uszkodzonym autem. Sprawdzamy w naszym artykule, jakich narzędzi używa do wykonania prac. Jak wyglądają prace blacharskie?
Na czym polegają prace blacharskie?
W przypadku blacharstwa samochodowego prace w dużej mierze dotyczą naprawy karoserii. Możliwe jest na przykład remontowanie błotnika pojazdu w ramach blacharstwa lakiernictwa. Prace blacharskie sprowadzają się jednak do formowania arkusza blachy. Polega to na takich czynnościach jak:
trasowanie,
cięcie,
kształtowanie,
łączenie części.
W przypadku trasowania sprowadza się ono do rysowania na blasze danej części. Następnie wycina się przedmiot z użyciem ręcznych lub elektrycznych nożyc. Potem kształtuje się jego formy. W tym celu zwija się, usztywnia obrzeża blachy za pomocą drutu czy zagina. Gięcie jest możliwe dzięki takim narzędziom jak prasy, szczypce blacharskie czy zaginadła. Szczegóły są dopasowywane ręcznie dzięki młotka z drewna czy gumowej klepaczki.
Praktyki wymaga zastosowanie drewnianego młotka, z gumy czy metali. Wykazują się różnym kształtem. Służą do prostowania blachy czy dopasowania ich do foremników. Na koniec łączy się dane elementy. Co ciekawe, istnieją 3 metody łączenia blach:
na nity,
na zakładkę,
z użyciem lutowania i spawania.
Co powinno się znaleźć w profesjonalnej blacharni?
Blacharz lakiernik wykorzystuje w swojej pracy takie przedmioty jak stoły ślusarskie, imadła, tokarki, szlifierki czy wiertarki. Poza tym potrzebne są mu do pracy krawędziarki, zawijarki, zaginarki, żłobiarki, nożyce stołowe i gilotynowe oraz prasa. Nie można również zapomnieć o urządzeniach do gazowego czy elektrycznego spawania. Pomocne są także urządzenia do tworzenia ochronnych warstw. Przydatne są poza tym: klucze, wkrętaki, szczypce, pilniki, przecinaki, młotki, gwintowniki i narzynki. Niezbędne są natomiast klepadła, blacharskie łyżki czy rozpieraki śrubowe. Narzędzia diamentowe czy ścierne materiały to pozostałe ważne artykuły specjalisty blacharza.
Zmechanizowane narzędzia ręczne takie jak: wiertarki, klucze, wkrętarki, szlifierki, polerki i pilarki oraz pistolety do przedmuchiwania, a także narzędzia hydrauliczne takie jak ściągacze czy klamry blacharskie to podstawa. Równie niezbędne są dźwigniki, podnośniki i elektrowciągi.
Kiedy jeszcze stosuje się obróbki blacharskie?
Warto wiedzieć, że obróbki blacharskie stosuje się przy kominach. Stanowią one jedne z najważniejszych miejsc na zadaszeniu. Właściwie przeprowadzona obróbka chroni miejsce pomiędzy kominem a docelowym pokryciem. Ważna jest blaszana listwa, która dobrze, aby była zainstalowana w specjalnie do tego przygotowanym nacięciu. W ten sposób ochroni się przez przedostaniem się pod obróbkę wody.
Jaki jest cennik napraw blacharskich?
Firmy blacharskie oferują usługi w różnych cenach. Chociaż nie należą one do najtańszych, warto zadbać o bezpieczeństwo jazdy oraz estetykę pojazdu. Na cenę wpływają takie kwestie jak:
doświadczenie specjalisty,
wiedza na temat eliminacji wgnieceń i naprawy,
stosowanie specjalnych narzędzi.
Dlatego dobrze jest, abyś porównał ceny warsztatów i zapoznał się z opiniami.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana