Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Gdzie najczęściej stosuje się akumulatory żelowe?
Akumulatory żelowe to baterie kwasowo-ołowiowe, które zawierają wewnątrz żelowy elektrolit. Powstaje on poprzez połączenie kwasu siarkowego z krzemionką. Roztwór ten cechuje się żelową, oleistą i gęstą konsystencją, dzięki temu ryzyko wycieku jest znikome. Akumulatory te różnią się od baterii samochodowych konstrukcją oraz zastosowaniem. Dowiedz się, gdzie najczęściej są wykorzystywane!
Czym wyróżniają się akumulatory żelowe?
Żel w akumulatorze sprawia, że może on pracować w dowolnej pozycji, co oznacza, że można baterię ustawić zarówno pionowo, jak i poziomo. Nie istnieje również ryzyko jego wyparowania i wycieku, dzięki bardzo dobrej szczelności akumulatora. Nie traci także właściwości nawet po wielu cyklach ładowania i rozładowywania. Akumulator żelowy ma to do siebie, że nie rozładuje się w momencie, gdy nie będzie używany przez dłuższy czas. Nawet po sześciu miesiącach nieużywania nie utraci ładunku.
Przeczytaj również: Dlaczego warto wybrać akumulatory marki Bars?
Akumulatory żelowe charakteryzują się najdłuższą żywotnością spośród innych dostępnych na rynku. Wyróżniają się niskim stopniem zużywania się płyt, co wpływa na wydłużenie ich żywotności. Ich wytrzymałość cykliczna jest o 25 procent większa niż w przypadku baterii kwasowo-ołowiowych. Ich dużą zaletą jest fakt, że nie wymagają uzupełniania elektrolitu. Dzieje się to właśnie za sprawą wspomnianego żelu.
Dla jakich pojazdów przeznaczone są akumulatory żelowe?
Akumulatory żelowe można z powodzeniem wykorzystać w motorach i skuterach, w których prądy rozruchowe są mniejsze, natomiast eksploatacja odbywa się w sezonie letnim.
Nie wykorzystuje się ich w samochodach osobowych, z uwagi na fakt, że cechują się dość niską mocą przy dostarczaniu wysokich prądów. Akumulatory żelowe są montowane głównie jako drugi akumulator w pojazdach z dużą ilością odbiorników elektrycznych – zauważa ekspert z firmy Bat Profi na Śląsku, która jest dystrybutorem wysokiej jakości akumulatorów.
Akumulatory żelowe nie służą do rozruchu pojazdu, a do zasilania sprzętu, dlatego znajdują zastosowanie w kamperach, przyczepach kempingowych, łodziach, karetkach pogotowia, czy samochodach policyjnych. Spotkać je można także w wózkach inwalidzkich, przemysłowych i golfowych. Idealnie nadają się do pracy buforowej i zasilania awaryjnego.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana