Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak często należy regenerować reflektory samochodowe?
Jednym z elementów decydujących o bezpieczeństwie są reflektory, które są w stanie uzyskiwać odpowiedni zasięg i oświetlać drogę na możliwie dużym dystansie. Jest to szczególnie ważne, gdy pojazd porusza się w terenie, gdzie mogą pojawić się rozmaite zagrożenia od idących poboczem pieszych po przebiegające przez jezdnię dzikie zwierzęta. Właściwa praca lamp będzie też nieodzowna, gdy samochód przemieszcza się z większą prędkością.
Dlaczego reflektory samochodowe ulegają zużyciu?
Korzystanie z auta oznacza nieuchronne zużywanie się jego poszczególnych elementów. Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę z faktu, że dotyczy to także świateł. W tym przypadku w grę wchodzi pogarszanie się stanu kloszy, które z czasem tracą swą wysoką przezroczystość. Proces ten postępuje w wyniku pojawiających się na powierzchni zarysowań, przebarwień, a także naturalnego mętnienia wskutek utleniania się tworzywa sztucznego. Prowadzi to do rozpraszania światła, którego część jest kierowana w złą stronę, a część tłumiona. Problemem jest także matowienie odbłyśników, a nierzadko także pękanie i kruszenie się naniesionych na nich specjalnych powłok. Na stan odbłyśnika może też wpływać nadmiar kondensującej się wewnątrz lampy wody, zbyt wysoka temperatura pracy czy generowane podczas jazdy wibracje. Sposobem na radzenie sobie z zmniejszającą się skutecznością pracy oświetlenia, a także zapobiegania pogarszaniu się walorów wizualnych auta – warto pamiętać, że zwykle są one dość dobrze widoczne – jest regeneracja reflektorów. Dzięki niej można przywrócić lampom właściwe parametry, nie wydając jednocześnie dużych kwot potrzebnych do zakupu nowego elementu.
Jak poprawić stan techniczny lamp?
Pogorszenie się stanu technicznego lamp do poziomu wymagającego ich regeneracji następuje z reguły po kilku latach eksploatacji zależnie od warunków. Nawet niewielkie zmiany będzie można wychwycić, badając spadek natężenia emitowanego światła, większe da się dostrzec gołym okiem, przyglądając się powierzchni kloszy. Usługi związane z przywracaniem pełnej sprawności lamp samochodowych wykonuje firma TMC Regeneracja Reflektorów działająca w Piekarach Śląskich i Kościanie. Zajmuje się ona zarówno kompleksową regeneracją, jak i polerowaniem kloszy oraz odtwarzaniem powłoki odbłyśników.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana