Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jak serwisować przyczepy samochodowe? Naprawy i konserwacja
Przyczepka samochodowa powinna służyć swojemu właścicielowi przez wiele lat. Aby tak było, musi on o nią odpowiednio zadbać. Prace konserwacyjne nie są trudne, można sobie z nimi poradzić w domowych warunkach. Ważna jest jednak systematyczności i dokładność. Konieczne jednak mogą do tego być odpowiednie środki zabezpieczające. Dowiedz się, jak prawidłowo serwisować przyczepę!
Jak zadbać o przyczepę samochodową?
Przyczepa samochodowa zwykle najintensywniej eksploatowane jest w okresie wiosenno-letnim. Przed sezonem lub tuż po jego zakończeniu warto dokładniej przyjrzeć się jej poszczególnym elementom. Jeśli to konieczne, należy przeprowadzić wszelkie niezbędne naprawy i zabiegi pielęgnacyjne. Należy również sprawdzić stan haka holowniczego.
Przeczytaj również: Przyczepa a naczepa - dlaczego nie należy mylić tych pojęć?
Jedną z ważniejszych, regularnych czynności jest zadbanie o czystość przyczepki samochodowej. Różnego rodzaju zanieczyszczanie mogą narażać ją na szybsze niszczenie poszczególnych elementów. Szczególnie szkodliwe są: sól drogowa, błoto pośniegowe, wilgoć. Przedostają się one do wielu zakamarków przyczepy i przyczyniają się do korodowania metalowych elementów. Inne drobinki, np. piasek, żwir, kurz mogą powodować niekorzystne tarcie pomiędzy ruchomymi elementami. Problem ten może dotyczyć lawet stalowych, może negatywnie wpłynąć na przyczepy aluminiowe. Z tego powodu warto co jakiś czas umyć przyczepkę, odtłuścić i nanieść na te części środek do cynkowania na zimno.
Przeczytaj również: Gdzie w przyczepach montować gumowe odboje?
Co jeszcze jest ważne w konserwacji przyczepy?
Niezwykle ważne jest regularne serwisowanie przyczepy. Jak podkreślają specjaliści firmy Autox, należy zwrócić uwagę na stan opon. Konieczne jest sprawdzanie poziomu ciśnienia oraz głębokości bieżnika. Warto sezonowo zmieniać opony i dostosować ich rodzaj do warunków atmosferycznych. Okresowej kontroli należy poddawać takie elementy jak: hak holowniczy i zaczepy, a także oświetlenie. Warto zwrócić uwagę na:
stan burty przyczepy
stan łożysk
stan felg
elementy śrubowe
stan hamulców, bębnów i szczęk
stan zaczepu kulowego
Ewentualne odpryski na ocynkowanej powłoce można zlikwidować poprzez samodzielne naniesienie odpowiedniego preparatu. Przepalone żarówki należy każdorazowo wymienić. Warto pamiętać, że dobry stan haka holowniczego wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo podczas korzystania z pojazdu. Należy zapobiec jego korozji, poprzez oczyszczanie go i stosowanie smaru. Ten musi być wymieniany dość często, gdyż zmieszany z drobinkami piasku działa jak pasta ścierna, prowadząca do uszkodzenia haka. W tym celu można zastosować specjalny środek.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana