Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Jakie pojazdy są najchętniej przyjmowane w punktach złomowania?

Złomowanie jest najprostszym sposobem na pozbycie się zbędnego pojazdu, który powoli kończy już swój żywot. Nie oznacza to oczywiście, że nie może być jeszcze sprawny. Do skupów właściciele oddają też auta jeszcze jeżdżące, gdy kupili już nowy model, a stary nie ma prawie żadnej wartości. Niestety nie każdy samochód zostanie przyjęty w skupie równie chętnie. Jakie warunki musi spełnić, aby trafił do stacji demontażu?
Złomowanie samochodu – obowiązek ostatniego właściciela
Wiele lat temu na peryferyjnych osiedlach czy zapomnianych uliczkach można było spotkać rdzewiejące wraki porzuconych aut. Obecnie już się to nie zdarza tak często, chociaż nadal można znaleźć na parkingu zapomniany pojazd. Ograniczenie tego problemu do minimum jest efektem wprowadzenia obowiązku złomowania pojazdu przez ostatniego właściciela. Celem takiego działania jest ograniczenie szkodliwego wpływu motoryzacyjnych śmieci na środowisko.
Przeczytaj również: Kto może złomować samochody?
Prawo egzekwuje stosowanie się do tego przepisu, jednak wciąż istnieje tzw. szara strefa. Samochody są demontowane przez właścicieli i sprzedawane na części, podczas gdy oni sami zgłaszają kradzież lub spisują fikcyjne umowy kupna-sprzedaży. Z czego to wynika?
Przeczytaj również: Kiedy samochód trzeba oddać do kasacji?
Przede wszystkim pieniądze uzyskane za złom są mniejsze niż te, które można zarobić, sprzedając części. Poza tym nie trzeba tracić czasu na dostarczanie niesprawnego pojazdu i dopełnianie wszystkich formalności. Jednym z powodów może też być niespełnienie warunków, obowiązujących w przypadku złomowanego auta.
Przeczytaj również: Oddanie samochodu ciężarowego do skupu aut - kiedy to się opłaca?
Jakie samochody można oddać do skupu złomu?
Wbrew pozorom do skupu złomu Caban Recykling lub innej firmy nie może trafić każde auto. Celem złomowania jest formalna kasacja, włącznie z wyrejestrowaniem w wydziale komunikacji oraz u ubezpieczyciela. Formalnie taki pojazd przestaje istnieć. Aby było to możliwe, skupy przyjmują wyłącznie takie auta, które:
mają możliwy do zidentyfikowania numer VIN, ramy lub podwozia,
ich masa nie jest mniejsza niż 90% pierwotnej masy wpisanej w dowodzie
Drugie kryterium wskazuje na to, czy pojazdu nie wymontowano akumulatora, silnika lub innych części mogących stanowić potencjalne zagrożenie dla środowiska. Brak tych elementów oznacza popełnienie wykroczenia, gdyż zgodnie z prawem samodzielny demontaż pojazdu jest nielegalny.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana