Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Kiedy należy wymienić filtr LPG?
Samochodowe instalacje gazowe, tak jak inne systemy zasilania pojazdów spalinowych muszą pracować z zachowaniem standardów czystości. Za eliminowanie zanieczyszczeń i szkodliwych frakcji odpowiedzialne są specjalistyczne filtry paliwowe. Dowiedz się, jakie rodzaje filtrów stosuje się w instalacjach gazowych i kiedy należy wymienić filtr LPG.
Dlaczego wymiana filtra LPG jest ważna?
Nowoczesne samochodowe instalacje gazowe to wyrafinowane technologicznie systemy. Aby były efektywne, muszą pracować precyzyjnie przy zachowaniu wysokich rygorów czystości paliwa. Choć paliwo LPG jest najczęściej wysokiej jakości, może zawierać drobne zanieczyszczenia. Ich obecność obniża sprawność instalacji i zmniejsza żywotność systemu gazowego oraz doprowadza do awarii wtryskiwaczy gazu. Dlatego konieczne jest filtrowanie paliwa poprzez specjalne filtry LPG. Z ich szerokim asortymentem zapoznać się możesz, odwiedzając stronę internetową AG Sklepu z Radomia, który oferuje także elektronikę instalacji gazowej, wtryskiwacze gazu, zawory tankowania, adaptery LPG itp.
Rodzaje filtrów LPG i ich wymiana
W samochodowych instalacjach LPG zastosowanie znajdują dwa rodzaje filtrów paliwowych, które podlegają wymianom eksploatacyjnym.
Filtr fazy ciekłej montowany jest przed reduktorem lub zaworem gazowym. Jego zadaniem jest oczyszczanie paliwa płynnego z nieczystości stałych. Elementem filtrującym jest wkład z bibuły filtracyjnej, nasączonej żywicami i odpowiednio pofałdowanej, co zwiększa jej powierzchnię roboczą, a tym samym poprawia efektywność procesu filtracyjnego. Filtry LPG fazy ciekłej należy wymienić zgodnie z zaleceniami producenta instalacji gazowej, najczęściej po przejechaniu od 20 do 30 tysięcy kilometrów.
Po zmianie stanu skupienia z płynnego na lotny paliwo przechodzi przez filtr fazy lotnej, który montowany jest przed wtryskiwaczami gazu. Na tym etapie następuje oddzielenie z paliwa niepożądanych oleistych frakcji, które dostają się do instalacji z cystern. Filtr jest rozbieralny, a wewnątrz jego cylindrycznej obudowy znajduje się materiał filtrujący, wykonany z włókniny poliestrowej, włókna szklanego, bibuły filtracyjnej lub z bulprenu. Filtr fazy gazowej powinien być regularnie wymieniany, najlepiej co kilkanaście tysięcy kilometrów, podczas okresowego przeglądu instalacji gazowej.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana