Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Recykling zużytych opon samochodowych
Recykling zużytych opon samochodowych to sposób na zmniejszenie wydobycia cennych surowców, a także na redukcję zalegających na wysypiskach śmieci. Gdy opony przestają spełniać swoje zadanie, stają się wartościowym surowcem wtórnym, który znajduje szerokie zastosowanie. Dzięki recyklingowi można przerobić ponad 100 000 ton rocznie tego odpadu. Jakie ma zalety recykling zużytych opon samochodowych?
Recykling zużytych opon samochodowych – na czym polega?
Recykling zużytych opon samochodowych rozpoczyna się w takim miejscu, jak skup aut, gdzie kierowcy mogą oddać niesprawne ogumienie. Następnie elementy te są zabierane z kontenerów lub trafiają do placówki zajmującej się recyklingiem. Opony są dzielone na rodzaj pojazdu, w jakim były użytkowane. Można wyróżnić np. opony osobowe, ciężarowe czy wielkogabarytowe. Ogumienie jest następnie strzępione i rozdzielane na stopień zabrudzenia. Czyste części trafiają do produkcji granulatu, a brudne do cementowni. Przy produkowaniu granulatu oddzielane są m.in. druty od gumy. Opony mogą być poddawane bieżnikowaniu lub nacinaniu bieżnika. Przy nacięciu opona musi posiadać bieżnik zdarty maksymalnie na 1,6 mm.
Recykling zużytych opon samochodowych – co to jest?
Zgodnie z ustawą z 2002 roku zużyte opony trzeba poddawać recyklingowi. Rynek recyklingu dzieli się na dwa rodzaje: usługi i produkty. Segment usługowy tworzy zbiórka, odzysk i recykling opon. Segment produktu to z kolei wszystko powstające w trakcie odzysku – granulat, paliwo czy stalowy drut. Zużyte opony poddaje się recyklingowi materiałów lub procesowi odzysku energetycznego. Odzysk to nic innego, jak zastosowanie zużytych opon w formie paliwa podczas palenia i produkowaniu energii cieplnej. Recykling materiałowy to z kolei proces, który polega na mechanicznym rozdrobnieniu opony i uzyskaniu pyłu oraz miału gumowego. Profesjonalny recykling zużytych opon samochodowych oferuje renomowany autorecykling i części zamienne Arpol, który dba o zadowolenie swoich Klientów.
Recykling zużytych opon samochodowych – jakie ma zalety?
Zużyte opony samochodowe to materiał, który bardzo obciąża środowisko naturalne. Nie ulegają rozkładowi a ich objętość, sprawia, że wymagają dużej powierzchni składowania. Recykling jest sposobem, który pozwala zmniejszyć wielkość powstających odpadów. To także sposób na redukcję ilości emitowanego do atmosfery dwutlenku węgla i siarki. W trakcie spalania opon nie powstaje także popiół i zwiększa się jakość wypalanego klinkieru. Warto zaufać renomowanym firmom skupującym zużyte opony samochodowe.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana