Artykuł Cię zaciekawił? Dowiedziałeś się czegoś więcej? Koniecznie zostaw komentarz! Skomentuj jako pierwszy i podziel się swoimi wrażeniami. Napisz, jak oceniasz nasz artykuł i zostaw opinię. Weź udział w dyskusji. Masz wątpliwości i chcesz dowiedzieć więcej na temat poruszanego zagadnienia? Daj znać, o czym jeszcze chciałbyś przeczytać. Dziękujemy za Twój wkład w budowę bazy komentarzy. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami i komentarzami innych użytkowników.
Systemy samochodowe podnoszące bezpieczeństwo jazdy
Jazda samochodem powinna być nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bezpieczna. W tym aspekcie wiele zależy jednak nie tylko od ostrożności kierowcy czy warunków pogodowych. Kluczowy jest też stan techniczny danego pojazdu, a także fakt wyposażenia go w różne nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Producenci aut prześcigają się w wymyślaniu tego rodzaju innowacyjnych rozwiązań technologicznych. Sprawdź, które z nich są najpopularniejsze.
Wybrane systemy bezpieczeństwa jazdy
Do podnoszenia poziomu bezpieczeństwa jazdy wykorzystuje się różne systemy. Wśród nich najbardziej znany jest ABS odpowiadający za zapobieganie blokowaniu się kół na śliskiej nawierzchni. Dzięki niemu pojazd po naciśnięciu pedału hamulca porusza się w wyznaczonym przez kierowcę kierunku. Do innych popularnych systemów bezpieczeństwa jazdy wykorzystywanych np. w pojazdach sprzedawanych przez Auto Centrum Golemo – dystrybutora DS Automoblies – zalicza się m.in.:
ASR – przeciwdziałający uślizgowi kół przy ruszaniu samochodem oraz umożliwiający podjazd pod wzniesienia;
AFIL – sygnalizujący niekontrolowany zjazd z pasa ruchu;
EW – ostrzegający osobę wysiadającą z samochodu przed nadjeżdżaniem z tyłu innego auta albo roweru;
DAC – umożliwiający sprawne pokonywanie stromych zjazdów;
TPMS – dokonujący pomiaru obrotów kół oraz kontrolujący ciśnienie w oponach;
PA – pozwalający na bezpieczne zaparkowanie samochodu wśród innych pojazdów stojących na parkingu.
Warto wspomnieć też o innych rozwiązaniach, takich jak hamulec antykolizyjny. System ten służy do ostrzegania kierowcy przed zbyt bliską odległością w stosunku do poprzedzającego pojazd samochodu. W wielu przypadkach istotną rolę odgrywa też system wykrywania zmęczenia osoby prowadzącej auto.
Zmiany systemów bezpieczeństwa od 2022 roku
W 2022 roku na terenie Unii Europejskiej weszły w życie regulacje, zgodnie z którymi producenci pojazdów muszą instalować w nich pewne systemy bezpieczeństwa. Od tej pory w nowych modelach takich, jak np. DS 3 CROSSBACK z Krakowa, trzeba montować m.in. czujniki parkowania, a także systemy wykrywające rozproszenie uwagi oraz zmęczenie uwagi kierowcy. To samo dotyczy systemów awaryjnego parkowania i stopu, tempomatów oraz asystentów pasa ruchu. W nowoczesnych autach ponadto należy instalować czarne skrzynki.
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Dodaj komentarz
Dziękujemy za dodanie komentarza
Po weryfikacji, wpis pojawi się w serwisie.
Błąd - akcja została wstrzymana